Zakładamy krewetkarium – niezbędne zakupy


Akwarystyka ma wiele oblicz: wśród jej adeptów są miłośnicy kolorowych raf koralowych, surowych podwodnych krajobrazów Wielkich Jezior Afrykańskich czy aquascaperzy, potrafiący tworzyć pomiędzy szklanymi taflami piękne obrazy. Jedną z grup są także posiadacze krewetkarium, czyli hodowcy krewetek akwariowych, które – z wielu względów są bardzo wdzięcznymi (i dość łatwymi w utrzymaniu) mieszkańcami akwariów. W tym artykule omówimy pokrótce niezbędny sprzęt, który umożliwi nam cieszenie się widokiem tych sympatycznych skorupiaków.

Krewetki akwariowe – co to za zwierzęta?

Zanim przejdziemy do listy zakupów, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie są krewetki akwariowe. Tym zbiorczym mianem określane są niewielkie skorupiaki – zarówno słodkowodne, jak i morskie – które da się trzymać w niewielkich nawet zbiornikach. W tym artykule skupimy się na krewetkach słodkowodnych z rodzaju Neocaridina, które są zadecydowanie najpopularniejszymi skorupiakami zamieszkującymi nasze akwaria. Popularne „Red Cherry”, „Blue Velvety” czy „Yellowki” nie mają zbyt wielkich wymagań, łatwo rozmnażają się w akwarium i są idealne dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją akwarystyczną przygodę.

Krewetkarium to prawdziwa ozdoba wnętrza. 
Fot. Ela Grim

Nie są to oczywiście jedyne krewetki, które możemy hodować w naszych zbiornikach. Więcej o różnych typach słodkowodnych krewetek akwariowych dowiesz się z naszego artykułu „Rodzaje krewetek akwariowych„.

Hodowla krewetek akwariowych – niezbędny sprzęt

Jak już wspominaliśmy, najpopularniejszymi i najłatwiejszymi w hodowli są krewetki z rodzaju Neocaridina davidii (heteropoda). Pochodzą one z Azji jednak ich wymagania są tak niewielkie, że potrafią one tworzyć stabilne populacje również w Polsce! Jednym z miejsc, w których żyją i rozwijają się te skorupiaki jest kanał odprowadzający podgrzaną wodę z elektrowni Dolna Odra niepodal Gryfina. Oczywiście, krewetki te nie są aż tak kolorowe jak ich żyjący w sztucznych warunkach pobratymcy, bowiem w warunkach niekotrolowanego rozrodu skorupiaki te w ciągu kilku pokoleń wracają do swych naturalnych szaro-zielono-brązowych barw.

Z powodu swej odporności i wytrzymałości, krewetki Neocardina stanowią często pierwszy stopień wtajemniczenia dla nowych adeptów akwarystyki. A zatem – jak zacząć hodować te sympatyczne zwierzęta?

Akwarium

Krewetki akwariowe należą do stworzeń niewielkich, więc nie wymagają dużego zbiornika. Dzięki temu, łatwo nam będzie wygospodarować miejsce na krewetkarium. Idealna dla nich będzie popularna „kostka” o wielkości około 30 l. Fakt, że boki takiego akwarium mają mniej więcej 30 cm sprawia, że łatwo wkomponować je w regał w salonie, a nawet postawić na biurku. Ceny nowych zbiorników tego typu zaczynają się już od ok. 100 zł, a jeśli zdecydujemy się na akwarium używane, to koszt będzie nawet niższy! Generalnie, do wyboru mamy akwaria zbudowane z dwóch różnych rodzajów szkła. Pierwszy z nich to szkło typu Float – które jest tanie i wytrzymałe, jednak ze względu na lekko zielonkawe zabarwienie może nie odpowiadać osobom dążącym do uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu zbiornika. Z myślą o tych akwarystach stworzono szkło OptiWhite, które cechuje wyjątkowa przejrzystość. Więcej o jego zaletach dowiesz się z naszego artykułu.

Filtr

Filtr to niezbędne wyposażenie każdego akwarium! Nie tylko oczyszcza on wodę z zabrudzeń, ale także – dzięki temu, że zamieszkują go pożyteczne bakterie żywiące się produktami przemiay materii zwierząt akwariowych – usuwa z wody nadmiar trujących związków chemicznych.

W takich akwariach jak krewetkarium, najlepiej sprawdzają się rozwiązania najtańsze w postaci prostych wewnętrznych filtrów gąbkowych. Co prawda zajmują one nieco miejsca w środku zbiornika (w porównaniu z filtrami kubełkowymi lub kaskadowymi, które montowane są na zewnątrz akwarium), ale za to gąbka, która stanowi ich podstawowe medium filtracyjne służy krewetkom za bufet. Obserwacja krewetek wyskubujących mikroskopijne drobinki materii organicznej spomiędzy porów gąbki nigdy się nie nudzi! Ten rodzaj filtrów doceniają zarówno profesjonalni hodowcy krewetek, jak i amatorzy. Ich minusem jest fakt, że do pracy wymagają sprzedawanej oddzielnie pompy napowietrzającej. Na szczęście, wielu producentów posiada w swojej ofercie gotowe, kompletne rozwiązania skrojone idealnie do potrzeb początkujących krewetkomaniaków.

Grzałka

Krewetki akwariowe to zwierzęta tropikalne, w związku z czym wymagają wody o temperaturze 20–25°C. Żeby spełnić ten warunek, nasze akwarium powinno być wyposażone w grzałkę. W przypadku omawianych w tym artykule „kostek” o wielkości około 30 l w zupełności wystarczy grzałka o mocy 50W. Oferowane w handlu grzałki wyposażone są w termostat, który steruje ich pracą, dzięki czemu są one oszczędne i bezpieczne dla mieszkańców naszego zbiornika.

Oświetlenie

Powiedzmy wprost – krewetki akwariowe nie wymagają oświetlenia. Jednak, chociaż poradzą one sobie bez światła, zaleca się stosowanie choćby najprostszej lampki. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze – światło będzie stymulować rozwój glonów, które stanowią część pożywienia skorupiaków. Dodatkowo, umożliwi ono wzrost mchom lub innym roślinom, jeśli zdecydujemy się na nie. Nie jest to oczywiście konieczne, ale akwarium z roślinami wygląda o wiele lepiej!

Drugim argumentem przemawiającym za stosowaniem oświetlenia w krewetkarium jest fakt, że w promieniach światła nasze skorupiaki będą pięknie się prezentować, a obserwacja ich fascynujących zachowań stanie się łatwa i przyjemna. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie specjalnej lampki akwarystycznej wykonanej w technologii LED. Specjalnie dobrane spektrum światła wydobędzie przed naszymi oczami kolory zwierząt i sprawi, że nasze akwarium stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza. Zakres cen lamp LED jest szeroki: od tych podstawowych kosztujących kilkadziesiąt złotych, po zaawansowane urządzenia sterowane aplikacją i potrafiące odwzorowywać różne pory dnia. Te ostatnie potrafią kosztować kilkaset i wiecej złotych.

Co jeszcze?

Samo akwarium nie wystarczy! Do prawidłowego rozwoju nasze krewetki wymagać będą podłoża. Zapewni im ono nie tylko możliwość przekopywania go w poszukiwaniu pożywienia, ale także stanowić będzie kolejne miejsce, które skolonizują pożyteczne bakterie dbające o jakość wody w akwarium. Jako podstawowe podłoże wystarczy przepłukany piasek lub akwarystyczny żwir, ale jeśli zależy nam na zapewnieniu naszym skorupiakom jak najlepszych warunków, warto rozważyć zakup specjalistycznego podłoża dla krewetek, które stabilizuje parametry wody na optymalnym poziomie i uwydatnia kolory zwierząt.

Krewetki muszą coś jeść! W naturze żywią się one resztkami materii organicznej zalegającymi na dnie, jednak w warunkach akwariowych niezbędne jest dodatkowe ich dokarmianie. Specjalistyczne pokarmy dla krewetek nie tylko zaspokajają ich potrzeby żywieniowe, ale także wzmacniają zdrowie, wybarwienie, a także wspomagają reprodukcję tych skorupiaków.

Troszcząc się o zdrowie naszych podopiecznych możemy również rozważyć stosowanie jakiegoś specjalistycznego preparatu, który wspomoże ich zdrowie i zadba o odpowiednie parametry wody. Ta kategoria produktów obejmuje bakterie probiotyczne, minerały oraz inne dobroczynne elementy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku hodowli najpopularniejszych krewetek z rodzaju Neocaridina, stosowanie ich nie jest koniecznością i zalecane jest jedynie w sytuacji, gdy woda w naszym kranie nie spełnia wymagań tych zwierząt.

Krewetkarium gotowe!

To w zasadzie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które powinniśmy umieścić na naszej liście krewetkowych zakupów. Po założeniu krewetkarium i zalaniu go wodą musimy pamiętać o tym, żeby nie umieszczać w nim od razu żadnych zwierząt. Podstawą zdrowego akwarium jest tak zwany cykl azotowy, którego zamknięcie trwa około 2 tygodni. Więcej o tym ważnym aspekcie dowiesz się z naszego artykułu, którego pierwszą część znajdziesz tu, a drugą tu. Pojęcie cyklu azotowego, popularnie określanego mianem „dojrzewania akwarium”, to absolutna podstawa akwarystyki, więc nie zapomnij zaznajomić się z jego podstawami!

A jeśli wolisz oglądać filmy, to koniecznie odwiedź kanał Szopen’s Shrimps na YouTube. Szopen jest ekspertem od hodowli krewetek akwariowych – nie tylko tych podstawowych, ale także bardziej wymagających gatunków. Wśród jego filmów znajdziesz między innymi poradniki dotyczące tego, jak w niedrogi sposób założyć własne krewetkarium z krewetkami Neocaridina.

Powodzenia!



Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Inne zwierzęta  
Aksolotl meksykański – wyjątkowy mieszkaniec akwarium
Emilia Grunwald
10/06/2021
Inne zwierzęta  
Karliki szponiaste
Emilia Grunwald
18/12/2021
Inne zwierzęta Ryby Ogólne  
Oase Organix – pokarmy organiczne
Lady Discus
21/04/2022
Inne zwierzęta  
Obcy w akwarium, cz. 2: przytuliki, stułbie, oczliki, stylaria, skoczogonki
Rafał Zaranek
22/07/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl